FORUM

Tartisma Forumu
 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 Zaza Tarihi ve Kültürü -QASIMAN AŞİRETİNİN TARİHÇESİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Torné ThujiMesaj Sayısı : 215
Yaş : 70
Kayıt tarihi : 06/02/08

MesajKonu: Zaza Tarihi ve Kültürü -QASIMAN AŞİRETİNİN TARİHÇESİ   Çarş. Mart 03, 2010 11:51 am

Zaza Tarihi ve Kültürü -QASIMAN AŞİRETİNİN TARİHÇESİ

Zaza aşiretlerinin en büyüğü olup, rivayetlere göre Kasıman Aşiret'i reisi Allahverdi Bey, Koç Mehmet Bey ve Ali Haydar Bey 1515 yıllarında Adıyaman ilinin Gerger kazasında Palu'ya geldikleri zaman Kara Cemşit Bey'in öncü kuvvetlerinde görev almış ve Palu'nun Yukarı Bulanık mıntıkasını fethederek yanındakilerle ile birlikte buraya yerleşmişlerdir.Koç Mehmet Bey ayrılıp Gökdere'ye yerleşmiş, Ali Haydar Bey ise Erzincan'ın Çarek bölgesine yerleşmiştir. Allahverdi Bey Yukarı Bulanık'ı fethettikten sonra yerleşim alanı olarak dağ eteğindeki ve sulak olan kısma yerleşip buraya Mezra adını vermişlerdir. Hala bu köyün adı Mezra'dır.... Devamını Gör

Allahverdi Bey'in ölümünden sonra aşiret reisi olan oğlu Kasım Bey, Bulanık mıntıkasının tamamını ele geçirmiş ve otoritesinden dolayı Kasıman Aşiret'i adını Kasım Bey'den almıştır. Kasım Bey'in vefatından sonra Hasan,Mahmud, Resul, Mehmet Bekir, Yusuf ve Vene adında 8 oğul bırakmıştır.... Devamını Gör

Kasıman aşiretinin Palu'da yerleştikleri köyler şunlardır:
1. İsa Ağa Mezrası
2. Durmuşlar
3. İncedal
4. Yılbaşı
5. Demirci
6. Sarıbuğday

Kasıman Aşireti'nin şu an Karakoçan'da yerleştikleri köyler şunlardır:
1. Tirkan
2. Seyfan
3. Aşağı Ovacık
4. Yukarı Ovacık
5. Aşağı Başyurt
6. Yukarı Başyurt
7. Sevcan

Palu bölgesinde yaşayan aşiretler arasında en büyük zaza aşireti olan Kasıman aşireti kendi arasında şubelere ayrılmıştır:

* Hasanan Şubesi

* Bekran Şubesi

* Venan Şubesi

A.Hasanan Şubesi

Kasım Bey'in ölümünden sonra büyük oğlu olan Hasan, Ağa sıfatıyla aşiretin reisliğini üstlenmiş ve Mezra köyünde iskan eden Kasım Bey'in diğer oğulları Mahmud, Resul ve Mehmet'le birlikte Hasanan şubesini meydana getirmişlerdir.Hasan Ağa'nın iki oğlu olmuştur. Hüseyin ve Davut. Vefatından sonra büyük oğlu Hüseyin Ağa Kasıman Aşireti'nin reisi olmuştur.

O dönemde Palu Beyi olan Cemşid Bey'in torunlarından Abdullah Bey kendisine itaat etmeyen ve vergi vermek istemeyen Hüseyin Ağa'yı davet ederek Sekratta hileyle öldürmüştür.

Hüseyin Ağa'nın vefatından sonra yerine İsa Ağa geçmiştir. Hüseyin Ağa'nın kardeşi Davut Ağa ise Yılbaşı köyüne giderek buraya yerleşmiştir. İsa Ağa babasının öcünü almak için yıllarca Palu beyleri ile mücadele etmiştir. Kasıman aşireti ise İsa Ağa döneminde daha da gelişmiş ve ünü artmıştır. Artık Yukarı Bulanık bölgesini tamamen hakimiyetine almıştır. Bu vesile ile Mezra köyü İsa Ağa Mezrası olarak ad değişmiştir.

İsa Ağa'nın vefatından sonra Haydar, Hüseyin, Şibli, Ahmet ve Ağa adında beş oğul geride bırakmıştır. Büyük oğlu Haydar Ağa aşiret reisi olmuş ve daha sonra kendi şube mensupları ile geçinemeyip kardeşi Hüseyin Ağa ile birlikte ayrılıp İncedal köyüne yerleşmişlerdir. Şibli ve Ağa kardeşler ise Demirci köyüne, Ahmet ise Sarıbuğday köyüne yerleşmiştir.

Artık aşiret merkezi İncedal köyü olmuştur. Haydar Ağa'nın ölümünden sonra oğlu olmadığı için kardeşi Hüseyin Ağa'da daha önce vefat ettiğinden dolayı yerine kardeşi oğlu Tahir Ağa aşiret reisliğine getirilmiştir. Tahir Ağa II.Abdulhamit döneminde nahiye reisliğide yapmıştır.

Tahir Ağa'dan sonra yerine oğlu Hüseyin Ağa geçmiş ve bu sırada Birinci Cihan Harbi başlamış ve Hüseyin Ağa'ya devlet tarafından Binbaşı rütbesi verilerek Miralay Halit Bey'in mahiyetinde aşiret mensupları ile Ruslara karşı savaşmıştır. Hüseyin Ağa'dan sonra aşiret reisliğine oğlu Ali Ağa geçmiş ve bundan sonra da aşiret reisliğinin fonksiyonu tamamen kaybolmuştur.

B. Bekran Şubesi

Kasım Bey'in oğullarından Bekir ve Keko, Türkan köyüne yerleşerek Kasıman Aşireti'nin Bekran şubesini meydana getirmişlerdir. Bu şubenin mensuplarından bir kısmı halen bu köyde ikamet etmektedirler.

C. Venan Şubesi

Kasım Bey'in oğullarından Vene, Yukarı Ovacık'a ve Yusuf ise Aşağı Ovacık köyüne yerleşerek Kasıman aşiretinin Venan şubesini meydana getirmişlerdir. Bu şubenin mensuplarından bir kısmı halen burada ikamet etmektedirler.


En son Torné Thuji tarafından Çarş. Mart 10, 2010 12:29 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Torné ThujiMesaj Sayısı : 215
Yaş : 70
Kayıt tarihi : 06/02/08

MesajKonu: --*--Zaza Tarihi ve Kültürü--*-   Çarş. Mart 03, 2010 11:53 am

--*--Zaza Kültürü--*--

KASIMAN AŞİRETİNİN TARİHÇESİ
-

Kara Cemşid olayı, gerçekten incelemeye değer...


Tarihin bu aşaması bilinmeden, Dersim-Zaza ilişkileri anlaşılamaz.... Devamını Gör


Başkalarına bu denli hizmet eden, öfkesini halkının üstüne kusan birine "BEY" denir mi, bilemem...

Dersim ve diğer Zaza Bölgelerinde "kendi halkının katledilmesindeki günahı ve dahli" mutlaka araştırılmalıdır...


Torné Thuji
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Zaza Tarihi ve Kültürü -QASIMAN AŞİRETİNİN TARİHÇESİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» FEN - ANADOLU - DÜZ LİSE ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANLARI 2009-2010
» Topraksız tarım-alıntıdır-

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
FORUM :: DERSIM FORUMU-
Buraya geçin: